Lyngbys trup efter en holdkamp. Forrest fra venstre: Maja Rindshøj, Amalie Hertz, Cille Nielsen, Caroline Gate, træner Jesper Madsen, træner Lars Klintrup og formand Toke Hougaard. Bagest filialchef Michael Frederiksen fra klubbens sponsor, Jyske Bank, Marcus Rindshøj, Michael Svejsø, Sebastian Strarup, Philip Brandt, Gert Hansen og Magnus Hede.

Lyngbys trup efter en holdkamp. Forrest fra venstre: Maja Rindshøj, Amalie Hertz, Cille Nielsen, Caroline Gate, træner Jesper Madsen, træner Lars Klintrup og formand Toke Hougaard. Bagest filialchef Michael Frederiksen fra klubbens sponsor, Jyske Bank, Marcus Rindshøj, Michael Svejsø, Sebastian Strarup, Philip Brandt, Gert Hansen og Magnus Hede.

Nyoprykker sætter barren højt

Lyngby Badminton Klub ligger lunt i svinget, men skal have medvind, hvis det skal ende med oprykning til 1. division

Af
Mikael Østergaard

badminton Nyoprykkede Lyngby Badminton Klub har fået en fornuftig start i 2. division med sejr på 10-3 over Lillerød og sejr på 7-6 over Gentofte 2 samt to knebne nederlag på 7-6 til Hillerød og Skovshoved 2.

Lyngby har fået tilgang af Andreas Kjær, Amalie Hertz og Sofie Nyvang, alle fra Skovshoved, og truppen består desuden af Maja Rindshøj, Cille Nielsen, Caroline Gate, Marcus Rindshøj, Sebastian Strarup, Michael Svejsø, Philip Brandt, Gert Hansen og Magnus Hede.

”Det har været nogle meget tætte kampe. Målsætningen er en slutplacering blandt de fire bedste, der giver en plads i oprykningsspillet”, siger Kathrine Hagen fra klubbens seniorudvalg.

Lyngby møder på lørdag topholdet Solrød på udebane og har derefter bundholdene Værløse og Team Vejleå. Det skulle gerne give de to vigtige sejre, der sikrer Lyngby en plads i oprykningspuljen.

Team Elite støtte

Marcus Rindshøj blev i sidste sæson kåret som årets U17-spiller i Danmark og blev dansk mester i U17 herredouble. I denne sæson er en af de helt store udfordringer VM for ungdom. I den hjemlige turnering spiller han 1. mixdouble med sin søster Maja og 1. herredouble med Sebastian Strarup.

Inden kampen mod Gentofte fik Marcus Rindshøj overrakt et diplom fra Team Elite i Lyngby-Taarbæk som bevis på, at han har fået økonomisk støtte på 40.000 kr. i sin kamp for at spille sig op i den absolutte danske elite. Pengene skal gå til træning og turneringer i udlandet.

Der var også præmier for 40.000 kroner, da Lyngby Badminton Klub forrige søndag holdt sit traditionsrige bankospil med 400 deltagere i Engelsborghallen.

Publiceret 10 November 2019 14:25