Lyngby Kanoklubs medaljetagere i 2019: Victor Aasmul, Simon Schuldt-Jensen, Nicolai Mørcke, Rasmus Knudsen, Philip Knudsen, Astrid Reinholdt og Frederikke Matthiessen.

Lyngby Kanoklubs medaljetagere i 2019: Victor Aasmul, Simon Schuldt-Jensen, Nicolai Mørcke, Rasmus Knudsen, Philip Knudsen, Astrid Reinholdt og Frederikke Matthiessen.

Punktum for en flot sæson i Lyngby Kanoklub

Philip Knudsen har dog et VM i maraton til gode

Af
Mikael Østergaard

kajak Ved lørdagens standerstrygning i Lyngby Kanoklub hyldede Thomas Gjerlufsen klubbens eliteroere for en flot sæson.

Formanden fremhævede især Rasmus Knudsen, Victor Aasmul og Simon Schuldt-Jensen, der sammen med Rasmus Alsbæk fra Maribo sensationelt vandt VM-sølv i firerkajak, og Rasmus Knudsen, der også hjemførte sølv i 1000 meter enerkajak.

Derudover blev det til flere nordiske og danske mesterskaber til Lyngby Kanoklubs roere.

I sin tale takkede Thomas Gjerlufsen også Team Elite Lyngby for den økonomiske støtte. Uden den havde det ikke været muligt at sende så mange roere til internationale regattaer samt til EM, World Cup og VM. Som en lille gestus har klubben tilbudt Team Elites sponsorer, at de alle kan få en reklame på en af de 20 nye kajakker, klubben har købt i år.

Sæsonen er endnu ikke slut for unge Philip Knudsen, som den 14. oktober rejser til Kina, hvor han skal deltage i VM på maraton distancen. Thomas Gjerlufsen er optimist og regner med en god medaljemulighed. Så han har allerede bedt klubbens kantinepersonale om at være klar med en reception for Philip, når han vender hjem fra Kina.

Publiceret 07 October 2019 11:00