Tom Thaning Hansen (tv.) er formand for Natteravnene i Lyngby og har været frivillig i foreningen, siden den startede op. Det samme har Christian Bækgaard (th.), der sidder i foreningens bestyrelse. De kan sammen med de andre frivillige nu markere, at Natteravnene i Lyngby har ti-års-jubilæum. Foto: Anders Dall

Tom Thaning Hansen (tv.) er formand for Natteravnene i Lyngby og har været frivillig i foreningen, siden den startede op. Det samme har Christian Bækgaard (th.), der sidder i foreningens bestyrelse. De kan sammen med de andre frivillige nu markere, at Natteravnene i Lyngby har ti-års-jubilæum. Foto: Anders Dall

10 år med natteravne i Lyngby

Natteravnene i Lyngby markerer lokalforeningens 10-års-jubilæum den 27. maj

JUBILÆUM Natteravnene i Lyngby kan i denne måned fejre 10-års-jubilæum. Det markerer bestyrelsen med et jubilæumsarrangement den 27. maj på Hotel Scandic Eremitage, hvor alle er inviteret til at deltage.

Det var sanger Søs Fenger, som for ti år siden satte gang snakken om at starte en lokalafdeling af natteravne op i Lyngby, hvor hun kommer fra. Det skete i forbindelse med sangkonkurrencen "Allstars" på TV2, hvor hun deltog sammen med et kor fra Lyngby om at vinde 250.000 kroner. Hvis de vandt, ville Søs Fenger bruge præmiesummen til at starte lokalforeningen op, men holdet røg ud som det første. Ideen levede dog videre. BRF Kredit samlede den op og inviterede sammen med Natteravnenes landssekretariat til en infoaften, og den 13. maj 2009 var foreningen en realitet.

Jubilæumsarrangementet den 27. maj starter klokken 19.30 og slutter klokken 21.30. Alle interesserede kan tilmelde sig senest den 17. maj på ravnetur.nu/lyngby.

Dall

Publiceret 15 May 2019 11:30