Tom Thaning Hansen (tv.) er formand for Natteravnene i Lyngby og har været frivillig i foreningen, siden den startede op. Det samme har Christian Bækgaard (th.), der sidder i foreningens bestyrelse. De kan sammen med de andre frivillige nu markere, at Natteravnene i Lyngby har ti-års-jubilæum. Foto: Anders Dall

Tom Thaning Hansen (tv.) er formand for Natteravnene i Lyngby og har været frivillig i foreningen, siden den startede op. Det samme har Christian Bækgaard (th.), der sidder i foreningens bestyrelse. De kan sammen med de andre frivillige nu markere, at Natteravnene i Lyngby har ti-års-jubilæum. Foto: Anders Dall

10 år med natteravne i Lyngby

Natteravnene i Lyngby markerer lokalforeningens 10-års-jubilæum den 27. maj

JUBILÆUM Natteravnene i Lyngby kan i denne måned fejre 10-års-jubilæum. Det markerer bestyrelsen med et jubilæumsarrangement den 27. maj på Hotel Scandic Eremitage, hvor alle er inviteret til at deltage.

Det var sanger Søs Fenger, som for ti år siden satte gang snakken om at starte en lokalafdeling af natteravne op i Lyngby, hvor hun kommer fra. Det skete i forbindelse med sangkonkurrencen "Allstars" på TV2, hvor hun deltog sammen med et kor fra Lyngby om at vinde 250.000 kroner. Hvis de vandt, ville Søs Fenger bruge præmiesummen til at starte lokalforeningen op, men holdet røg ud som det første. Ideen levede dog videre. BRF Kredit samlede den op og inviterede sammen med Natteravnenes landssekretariat til en infoaften, og den 13. maj 2009 var foreningen en realitet.

Jubilæumsarrangementet den 27. maj starter klokken 19.30 og slutter klokken 21.30. Alle interesserede kan tilmelde sig senest den 17. maj på ravnetur.nu/lyngby.

Dall

Publiceret 15 May 2019 11:30

SENESTE TV

Mindeord: Svend Christensen er død

Dorete Dandanell, formand for Diabetes-foreningen I Lyngby-Taarbæk skriver på bestyrelsens vegne mindeord over Svend Christensen,der var et mangeårigt medlem af Diabetesforeningen.

Svend har ydet en uvurderlig indsats for diabetessagen i rigtig mange sammenhænge. Han var formand for Diabetesforeningen i Lyngby-Taarbæk i en årrække, sad i Regionsudvalget for Region Hovedstaden under Diabetesforeningen, hvor han i mange år arrangerede møder for en række kommuner, ligesom han i mange år repræsenterede Diabetesforeningen i Handicaprådet i Lyngby-Taarbæk kommune. Siden 2015 har han været medlem af bestyrelsen for Diabetesforeningen i Lyngby-Taarbæk.

På alle poster kæmpede Svend utrætteligt for at forbedre forholdene for diabetikere – ved oplysning, kvalificerede råd til forvaltningen om at bevillige de bedste - og ikke nødvendigvis de billigste - hjælpemidler og ved deltagelse i hundredvis af arrangementer.

Vi er meget kede af, at Svend er gået bort. Han var meget værdsat og besad en enorm viden. Nu kan vi ikke længere ”slå op i Svend”.

Æret være Svends minde - vore tanker går til familien.