Martin Knudsen og Laura Nørgaard hører til blandt skolepatruljens elitetropper. I dagens anledning var områdebetjent Camilla Lohmann mødt op for at anerkedne skolepatruljens arbedje med trafiksikkerhed og for at se om især bilisterne opførte sig ordentligt.

Martin Knudsen og Laura Nørgaard hører til blandt skolepatruljens elitetropper. I dagens anledning var områdebetjent Camilla Lohmann mødt op for at anerkedne skolepatruljens arbedje med trafiksikkerhed og for at se om især bilisterne opførte sig ordentligt.

I regn og slud skal skolepatruljen ud

I denne uge er det officielt den sureste uge på året at være skolepatrulje. Derfor er der ekstra god grund til at sende dem et smil og behandle dem med respekt

Af
Signe Steffensen

På Kongevejens skole står Laura Nørgaard og Martin Knudsen klar tilat hjælpe søvndrukne børn og distræte forældre sikkert igennem morgentrafikken.

De er begge to vant til at stå tidligt op, så de synes godt, at de kunne påtage sig hvervet og udsigten til en fælles tivolitur for alle skolepatruljerne var et godt incitament.

"Og så giver det god mening, at vært med til at hjælpe børnene sikkert i skole," siger Laura Nørgaard.

De oplever at børnene er søde til at rette sig efter deres instrukser, mens det af og til kniber med forældrene.

"Vi oplever voksne, der ikke respekterer, at de lige skal vente, men går over vejen med et; "Jeg skal altså have MIT barn i skole," siger Martin Knudsen.

Men de fleste respekterer de gule 'slikkepinde'.

Skolepatruljens hverdagshelte fra 7. årgang på Kongevejens skole. Fremover kan du kende dem på den gule hue, så husk at følg deres instrukser og giv dem et smil.

Skolepatruljens hverdagshelte fra 7. årgang på Kongevejens skole. Fremover kan du kende dem på den gule hue, så husk at følg deres instrukser og giv dem et smil.

Vigtigt job

I januar og februar viser vejret sig ofte fra sin sureste side, og det er en god anledning til, at vi alle gør en ekstra indsats for at hylde og motivere landets skolepatruljer. Sådan lyder det fra 10 Nordsjællandske kommuner, Rådet for Sikker Trafik og LB Forsikring, der står bag kampagnen "Den Sureste Uge".

Hver dag trodser de vejret for at hjælpe skolernes elever sikkert over vejen i morgentrafikken. Derfor mener Politikommissær Nick L. Gall fra Nordsjællands Politi, at skolepatruljerne fortjener stor ros.

Hele uge 5 får de mange tusinde skolepatruljeelever i Nordsjælland derfor besøg af politi, vejmyndighed eller kommunalpolitiker. I Lyngby-Taarbæk Kommune får eleverne overrakt en pangfarvet hue, som kan holde vintervejret ude.

"På onsdag skal jeg stå ved en af vores skoler og overraske skolepatruljerne med velfortjent anerkendelse. Det glæder jeg mig rigtig meget til. For vores skolepatruljer udfører hver eneste morgen en uvurderlig opgave. De bidrager til at gøre vores skoleveje sikrere, og kan slet ikke undværes. Det skal de have at vide. 'Den sureste uge' er en sjov måde at understrege det på, så det ser jeg frem til," fortæller formand for Børne- og Ungdomsudvalget, Gitte Kjær-Westermann.

"Normalt er det skolepatruljerne, der gør noget for andre. Vi synes, at det er på sin plads, at vi alle en gang om året gør det omvendt, så det er os voksne, der nu gør noget godt for skolepatruljerne. Der skal ikke så meget til. Et smil eller et "tak for jeres indsats", når man møder skolepatruljerne. Det er med til at vise eleverne, at vi er mange, som sætter meget stor pris på deres indsats", siger Jakob Skov Øllgård, konsulent i Rådet for Sikker Trafik i en pressemeddelelse.

Skolepatruljerne:

· Skolepatruljeordningen blev første gang indført i 1949.

· I Danmark er der knap 20.000 skolepatruljeelever.

· Det er eleverne i 5.-7. klasse, der er skolepatruljer.

· En skolepatrulje arbejder hver morgen, og eleverne møder tidligere end alle de andre elever.

· Skolepatruljerne arbejder frivilligt og ulønnet.

I løbet af uge 5 besøger Nordsjællands Politi og/eller vejmyndigheden skolepatruljer og overrækker en anerkendelse. Flere steder får eleverne overrakt en pangfarvet hue, som kan holde vintervejret ude, andre får sure bolsjer, der kan gøre ugen lidt sødere eller kakao til at varme sig på.

Publiceret 28 January 2019 19:00