Ass. Træner Bent Christensen, Michael Madsen, cheftræner Kasper Hjulmand og LBs nye ITU-træner Thomas Frank ses her ved træningsstarten på Lyngby Stadion. (Foto:Farrokh)

Ass. Træner Bent Christensen, Michael Madsen, cheftræner Kasper Hjulmand og LBs nye ITU-træner Thomas Frank ses her ved træningsstarten på Lyngby Stadion. (Foto:Farrokh)

Kold opstart for Lyngby

Af
Af Per Rasmussen

 

KGS. LYNGBY | Lyngby Boldklub, der er med i kapløbet om oprykning til SAS-Ligaen, havde deres første træningspas i lørdags med klubbens nye fuldtidsansatte cheftræner Kasper Hjulmand. Godt 30 forventningsfulde spillere løb og hyggede sig i frostvejret, men træningen foregik dog på det nye kunstgræstæppe på lyngby Stadion. På sidelinien fulgte klubbens sportschef Birger Jørgensen træningen, mens holdets nyindkøbte Michael Madsen, løb og trænede lidt for sig selv, da han ikke lige nu, er helt klar efter en fodskade. Selv om rygterne svirrer omkring et skifte til FCN for Morten Nordstrand, var Lyngbys målsluger med i træningen. "Morten har kontrakt med os frem til sommer, og indtil da forventer jeg da, at han spiller her, hvad der så sker, må tiden vise" siger Birger Jørgensen, der ikke lægger skjul på, at klubben gerne vil beholde Nordstrand, men økonomien kan jo sætte grænser. Ellers var det den sædvanlige skare af spillere som vi kender, der med et par enkelte undtagelser tog det første skridt mod superligaen i lørdags, hvor Kasper Hjulmand, Bent Christensen, Dennis Foss Nielsen og klubbens ny ITU- træner Thomas Frank, sørgede for at spillerne fik rørt sig efter vinterpausen. I følge sportchef Birger Jørgensen håber klubben, at de udover Michael Madsen som de allerede har sikret sig, kan præsentere endnu en eller to nye spillere inden sæsonstarten. Den første træningskamp spilles lørdag den 21. januar kl. 10.15 på Lyngby Stadion mod Brøndby U.

Publiceret 10 January 2006 00:00

SENESTE TV